O dřevěném nábytku: Český masivní nábytek. - Stylový dřevěný nábytek z masivu- Pavel Šindelář

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

O dřevěném nábytku: Český masivní nábytek.

INFORMACE PRO ZÁKAZNÍKY
POZOR: Prostředí nevhodné pro dřevěný nábytek.              PDF SOUBOR KE STAŽENÍ   
O dřevěném nábytku.

Na první pohled se může zdát,že každý nábytek je vyroben ze dřeva.Díky své tvárnosti a různorodosti může mít tento materiál řadu podob:od masivních desek přes dýhy až po prvky z aglomerovaného dřeva.Ve skutečnosti se totiž skutečně masivní dřevo používá pro výrobu nábytku poměrně zřídka.Bývá vyčleněno pro milovníky rustikálního nábytku,případně ty,kdo si neváhají za skutečnou podstatu připlatit.Kromě svých obecně známých výhod,které se pohybují v oblasti pocitů a podvědomí,má totiž dřevo také svou cenu,která je zároveň asi jedinou nevýhodou,která se k masivnímu nábytku váže.
Masivní dřevo je po staletí synonymem pro bydlení v souladu s přírodou a současně tradiční zpracování.Surové dřevo obsahuje kolem 60 procent vody.Aby se mohlo použít pro výrobu nábytku,je třeba tento podíl snížit zhruba na desetinu.Z vysušených hranolů se pak většinou lepením nebo klížením vyrábějí desky,které se používají v truhlářském průmyslu.Povrchová úprava pomocí přírodních vosků a olejů zaručuje,že si přírodní materiál zachová své původní vlastnosti a časem získá vítanou patinu.Protože nábytek z masivního dřeva se většinou neopatřuje lakem ani dýhou.uchovává si hotový výrobek stejný vzhled a vlastnosti,jaké má výchozí surovina,proto je nutné používat pouze kvalitní dřevo bez kazů a vad.Výrazná textura masivního nábytku zvýrazňuje jejich přirozený charakter,ať je už dřevo použito na pracovní desku,římsové lišty,čela,dvířka nebo na celý výrobek.
Barevné změny nebo rozdíly ve struktuře,které by perfekcionista mohl označit jako vadu ,jsou důkazem původu materiálu a skutečný fajnšmekr je dokáže ocenit.
Naopak ,pokud je nábytek v odpovídajícím prostředí,jasnou závadou nekvalitního nebo nedostatečně vysušeného dřeva je kroucení a nadměrné praskání.Zda se jedná o důsledek použitého materiálu,nebo následek vnějších vlivů,musí posoudit odborník.
Co může být zmíněno vnějšími vlivy?Například absorpce vlhkosti z přilehlé zdi ,vzdušná vlhkost dlouho nevětrané místnosti,nebo přímý dlouhodobý styk s vodou.
Pro vyznavače přírodních materiálů jsou pro povrchovou úpravu k dispozici oleje,vosky nebo laky na bázi ekologických surovin,takže s jejich použitím na masivní nábytek není žádný problém.
Pro výrobu masivního a rustikálního nábytku se z tuzemských dřevin používají nejčastěji smrk a borovice,z ušlechtilých materiálů pak buk,dub,třešeň,olše a další.Cena nábytku vyrobeného z exotických dřevin jako je wenge či bahenní dub by byla asi neúnosná,proto se používají pouze jako dýhy klížené na dřevotřískové desky.Narozdíl od kovu,skla či plastu má dřevo velkou výhodu:je materiálem natolik univerzálním,že se hodí do každého interiéru.
Venkovský styl se neobejde bez profilovaného povrchu a nejrůznějších detailů prokazujících řemeslnou zručnost výrobce.
Dřevěné rohové komody z masivního dřeva jsou přesně tím nábytkem,který elegantním způsobem vyplní nevyužitý kout Vašeho interiéru.Abychom uspokojili požadavky našich zákazníků na prostor, vyrábíme komody ve třech půdorysných velikostech a výškách 68 cm, 91 cm a dvoudílné vysoké 200cm,takzvané antiky.Komody o výšce 68 cm jsou našimi zákazníky využívány především jako televizní stolky.
Komody střední výšky se mohou používat samostatně,mohou sloužit jako rohové spojení rovných komod,které mají za tímto účelem stejnou výšku, nebo mohou být použity jako spodní díl antiky.Horní a spodní díly antik lze mezi sebou vzájemně kombinovat ,abyste získali přesně ten typ nábytku,který uspokojí Vaše potřeby a nejlépe se do daného interiéru hodí.Můžete si objednat komody se skleněnými výplněmi ,s kazetovými dřevěnými výplněmi a navzájem je kombinovat v horní i spodní části antiky.Komody s prosklenými dvířky se dají využívat jako příborníky nebo skleníky,kam chcete uložit věci,které by neměly zůstat skryty.
Naopak plná dvířka schovají to,co by mělo zůstat raději utajeno.
Úzká rohová antika je vkusným doplňkem malého interiéru,například chodeb,verand , malých pokojíků a všude tam,kam se už žádný jiný nábytek nevejde.
Masivní dřevěné komody jsou již od nepaměti nezbytným doplňkem interiéru ,o čemž se můžeme přesvědčit návštěvou našich hradů a zámků.Bohatě vykládané komody exotickým dřevem,slonovinou nebo želvovinou byly pýchou zámožných hostitelů.Nižší šlechta a měšťané si nechávali tento nábytek zdobit bohatou řezbou a porcelánovými knopkami.Pro nejpočetnější vrstvu obyvatelstva se vyráběl nábytek lidový, neboli chalupářský.Dřevěné komody v tomto stylu jsou díky staletému vývoji technologie starých mistrů velice pevné a stabilní konstrukce.Řemeslnicky náročné cinkované spoje a tradiční kazetová dvířka komod jsou typickými prvky,na kterých je vidět spojení dlouhodobých užitných vlastností,účelnosti a elegance masivního nábytku.
Smrkové dřevo,ze kterého jsou komody vyrobeny, bylo v českých zemích nejdostupnějším materiálem pro výrobu lidového nábytku a zkušenosti s touto surovinou se dědí celé generace.
V dnešní době se začínáme ke komodám a solitérům pro jejich účelnost a krásu opět vracet nejen v chalupách a penzionech,ale i ve stylově zařízených bytech.
Dřevěné kuchyně vyrábíme klasickou metodou, jako jsou například cinkované zásuvky,police na žebříčcích s možností volného rozmístění poliček,masivní dna zásuvek i záda nábytku jsou samozřejmostí.Kuchyně vyrábíme z kvalitního smrkového dřeva, které je lehké, krásně voní a je to klasický materiál, který se v českých zemích na tento druh lidového nábytku používal.
Podle nároků na pracovní plochu si u nás můžete vybrat buď kredence a příborníky s menším pracovním místem a větším úložným prostorem,nebo kuchyňské linky s vestavnými spotřebiči.
Stylové masivní kuchyňské linky jsme začali vyrábět na základě poptávky samotných zákazníků s vyššími nároky na pracovní plochu a spotřebiče,které jsou zakomponovány do linky a zakryty dvířky.Kuchyň si můžete sestavit z jednotlivých dílů včetně rohových a koncových skříněk,poliček na koření a praktických malých zásuvek.Do linky lze zabudovat potravinovou skříň s výsuvným systémem,digestoř,varnou desku,lednici, troubu nebo pračku.Naše stylové masivní linky splňují veškeré požadavky kladené na moderní kuchyňskou linku..
Oba typy kuchyní i jednotlivých skříněk můžete mezi sebou kombinovat bez toho, aby se vzájemně narušoval unikátní stylový ráz interiéru.
Voskovaná povrchová úprava dává nábytku nefalšovaný stylový ráz,krásně voní a dobře se udržuje.Kuchyně Vám kompletně zařídíme k Vaší plné spokojenosti včetně stolů,lavic,židlí,atypických výrobků a nábytku na přání.
Kredence a příborníky, tak jak je známe zejména z počátku minulého století ,kde horní část kuchyně stojí na spodní komodě.Tento nábytek našich babiček byl nedílnou součástí každé domácnosti a dodnes zdobí nejednu stylovou chalupu.
Kredence a příborníky lze mezi sebou navzájem kombinovat a tím vytvořit přesně ten druh nábytku,který je nejen vkusný,hodící se do daného interiéru,ale také vyhovuje Vašim požadavkům na úložný prostor a pracovní plochu.
Sériově vyrobené kredence a příborníky vyrábíme v různých velikostech,abyste mohli použít co nejvíce standardních prvků,které jsou výrazně levnější než nábytek na zakázku.
Někdy ovšem nastane situace,že z prostorových nebo estetických důvodů potřebujete vyrobit nábytek přesně na míru.Ani to pro nás není problém a po vzájemné dohodě připravíme cenovou nabídku.
Kredence a příborníky se hodí zejména do selského stavení,chalup,stylových horských hotelů a penzionů.Pokud je vkusně vytvořen interiér,bude tento nábytek příjemným překvapením pro každého Vašeho hosta i v panelovém domě.Takový byt si můžete prohlédnout v naší ukázce v sekci "interiéry".
Příborníky již po staletí slouží k ukládání jídelního nádobí.Horní část tohoto nábytku byla jakousi výkladní skříní hostitele ,kde se prezentoval většinou svým porcelánem.Spodní části příborníku byly využívány na příbory a nádobí spíše užitkové než okrasné.
V dnešní době jsou v různých formách příborníky nezbytnou součástí hospod ,restaurací a hotelů.Pokud máte doma nějaké pěkné porcelánové nádobí,čajový servis,mísy nebo poháry se kterými se chcete pochlubit,pak by Vám příborník v domácnosti určitě neměl chybět.
Naše firma vyrábí klasickou metodou příborníky z kvalitního smrkového dřeva s voskovanou povrchovou úpravou, která dá nábytku saténový lesk,dřevo je příjemné na omak a zvýrazní se jedinečná kresba dřeva.Velké množství zásuvek a poliček umožňuje mít všechny potřebné věci ke stolování nebo vaření pohromadě.
Příborník je rozdělen na dvě pevné části a to spodní komodu a horní díl,který se na komodu pouze postaví.Horní i spodní části různých typů můžete mezi sebou vzájemně kombinovat a tím získáte přesně takový nábytek,který vyhovuje Vašim požadavkům.
Špajzka neboli moučnice,jak se nazývala dříve skříňka na suroviny v kuchyni, se v dnešní době masivního rozvoje chalupářství stala stejně jako v minulém století nezbytným kusem nábytku klasické stylové kuchyně.Hluboké zásuvky a skříňka s odvětranými dvířky umožňují uskladnit potraviny všeho druhu tak,abyste je měli vždy po ruce.
Dřevěné stoly z masivu jsou dostatečně tuhé konstrukce,aby vydržely i zatěžovaný provoz restaurací a penzionů.Stoly jsou velmi lehké, snadno se s nimi manipuluje ,což ocení zejména personál podniků,kde se připravují tabule.
Klasické jídelní stoly dodáváme v demontu,deska a nohy zvlášť.Pevného spojení stolu a nohy docílíme dotažením jednoho šroubu stolového kování.
Jídelní stoly pevné vyrábíme v rozměrech 120-150-180 x 80cm,ale na přání Vám vyrobíme přesně takový stůl, jaký potřebujete.Do tohoto stolu Vám můžeme zabudovat zásuvku.
Jídelní stoly rozkládací vyrábíme ve stejných rozměrech jako stoly pevné.Jednoduchým roztažením desek stolu a vložením rozkladu, stůl prodloužíte o 40cm..
Kulaté stoly na čtyřech nohách jsou jak pevné,tak i rozkládací.V tomto případě se rozkládací stůl prodlouží o 30cm.Standardní průměr tohoto stolu je 110cm.
Kulaté jídelní stoly na soustružené centrální noze o průměru horní desky 90 a 120cm jsou vhodné zejména do větších interiérů.Tyto stoly nelze udělat rozkládací.
Psací stoly vyrábíme ve dvou velikostech a to Junior,hodící se zejména pro děti,nebo do menšího prostoru a stoly oboustranné se zásuvkovou a dvířkovou skříňkou.Skříňky u oboustranného stolu lze navzájem libovolně kombinovat.Vysouvací pult na klávesnici,otvory pro kabeláž nebo úpravu pro počítač uděláme na přání.
Konferenční stolky s úložným prostorem se dodávají ve smontovaném stavu.
Všechny desky stolů s voskovanou povrchovou úpravou lze při mechanickém poškození snadno přebrousit .Molitanovou houbičkou a voskem,který Vám dodáme povrch snadno obnovíte.Na Vaše přání můžeme opatřit desky stolů speciálním zátěžovým lakem,který je určen pro extrémně namáhané plochy.
Mokastolek o průměru 55cm vyrábíme především do hotelových pokojů,ale hodí se do každého interiéru.
TV+PC skříň je praktickou ukázkou,jak do stylového interiéru zakomponovat pracoviště pro práci s počítačem,včetně dokumentace,tiskárny a vysouvací klávesnice, aniž by po skončení práce narušovaly vzhled stylového interiéru.Po skončení práce na počítači stačí vytáhnout dveře z boků skříně a zavřít.Tím je uklizeno,místo nepořádku okolo počítače stojí krásná stylová skříň a může přijít návštěva.
Do skříně lze vložit televizi nebo jinou elektroniku,která se například do chalupářského prostředí nehodí.
Dveře skříně ničemu nepřekáží ,po otevření se zastrčí do boků skříně a Vy můžete v klidu sledovat televizi.
Dřevěné televizní stolky vyrobené z kvalitního smrkového dřeva s povrchovou úpravou přírodními anglickými vosky Ciranova nebo lakem,který má atest na dětské hračky. Tyto stolky,které mohou sloužit i jako komody,vyrábíme v několika výškách buď rovné nebo rohové.Všechny tyto stolky mají úložný prostor pro přehrávače i kazety.Na přání zákazníka můžeme po dohodě stolky rozměrově a vzhledově upravit,nebo vyříznout v zadní části stolku otvor pro kabeláž.
Masivní dřevěné Truhly jsou nábytkem vskutku historickým.Jejich vývoj se dá počítat na tisíciletí a i v dnešní době,kdy tento účelný nábytek vystřídaly komody a skříně,najdou pro svou praktičnost kombinací úložného prostoru a lavice uplatnění v každém stylovém interiéru.Truhlu můžeme ozdobit ručně malovaným motivem dle našeho vzoru,viz katalog,nebo po vzájemné konzultaci s malířem můžete zvolit motiv vlastní,na který vytvoříme předběžnou kalkulaci.
Masivní dřevěné knihovny vyrábíme v různých velikostech, buď otevřené bez dvířek,nebo s prosklenými dvířky.Na přání zákazníka lze knihovny různým způsobem upravovat jak rozměrově,tak vzhledově.Knihovny můžeme přizpůsobit úpravou římsy a soklu tak,aby šly postavit do řady těsně vedle sebe,čímž se dosáhne maximálního využití úložného prostoru pro velké množství knih.
Drážkové uložení jednotlivých polic umožňuje jejich výškové nastavení dle potřeby v celé výšce knihovny.Toto klasické uložení zaručuje maximální pevnost polic.
Tento nábytek je vyroben z kvalitního smrkového dřeva s povrchovou úpravou kvalitními přírodními vosky nebo lakem.Nábytek lze dodat i bez povrchové úpravy ,dokonale vybroušený , se slevou 5% z katalogové ceny
K tomu,aby stylový interiér vybavený masivním nábytkem působil celistvým dojmem v celé své originalitě, zaslouží si i odpovídající doplňky,jako například starý porcelán ,stylové sklenky, drobné sošky a ostatní maličkosti,které chcete mít neustále na očích.
K uložení vašich rodinných pokladů tak,aby se na ně neprášilo a zároveň jste je měli neustále na očích poslouží prosklená skříňka,neboli skleník,který by měl ve Vašem interiéru zaujímat to nejdůstojnější místo.A protože místa není nikdy dost,vyrábíme dřevěné skleníky v několika velikostech,výškách a typech.
Rovné masivní skleníky vyrábíme nedělené,v dolní části s několika zásuvkami a prosklenými nebo masivními boky.Skleníky se skosenými rohy se skládají ze dvou částí,spodní zásuvkové,která se nechá použít jako samostatná komoda a horní prosklené části,která se na zmíněnou komodu postaví.Tento kazetový skleník je dost prostorný a působí velmi luxusně.
Všechny skleníky jsou vyrobeny z kvalitního smrkového dřeva tradiční technologií,
s povrchovou úpravou kvalitními anglickými vosky,které dávají nábytku krásný saténový lesk.
židle z kvalitního smrkového dřeva jsou pohodlné , velmi lehké a jejich čepovaná konstrukce zaručuje vysokou pevnost.Jsou vhodné jak pro domácnost,tak pro hotely a restaurace s velkým provozem.
Lavice s úložným prostorem jsou dostatečně hluboké pro pohodlné posezení.Velký úložný prostor pod sedákem jistě najde uplatnění v každé domácnosti.Lavice vyrábíme v různých velikostech včetně rohu tak,abyste si mohli jednoduchým spojením vytvořit počet míst,které budete potřebovat.
Masivní dřevěná pohovka je mohutné konstrukce s prostorným sedákem a podpěrkami na ruce.Dodává se bez matrace,aby si zákazník mohl sám zvolit požadovanou kvalitu a cenu. Na sedák lze použít i molitan tloušťky deset cm. Pro uchování tuhosti pohovky,jsou všechny její části sklíženy k sobě,tak že je nerozebíratelná a dodává se ve smontovaném stavu.
Tato pohovka se může použít jako lavice ke stolu,provizorní lůžko nebo do různých hal,chodeb a čekáren.
Pohovku lze vyrobit se širším sedákem a lze jí používat jako gauč nebo plnohodnotné lůžko.
Dřevěné postele vyrábíme s jedním nebo dvěma vysokými čely,které jsou spojeny s postranicemi postele tuhým kováním.Nasazením postranice do zámku kování čela a utažením šroubu se jednoduchým způsobem dosáhne dostatečně tuhého spojení těchto dvou částí nábytku.Masivní rošt z coulových prken ,který se přišroubuje předvrtanými otvory do bočnice, celou konstrukci lůžka ještě zpevní.U dvoulůžek se pod střed roštu vloží podpěrná lať a připevní pátá noha,aby se odstranilo pružení roštu. Stejný postup montáže se provádí i u válend.Standardní rozměr matrací do postelí a válend je 90 x 200 cm,do dvoulůžka se dají tyto matrace dvě.
Pro svou lehkou konstrukci,pevnost spojení a tuhost masivního dřeva se tento nábytek hodí i do ubytovacích zařízení s velkým provozem.Na přání zákazníka lze postele rozměrově upravovat.
Masivní válenda s velkým úložným prostorem se prodává smontovaná , přesně tak,jak je nafocena v katalogu.Klasické cinkované spoje konstrukce zaručují maximální pevnost postranic a dávají nábytku nefalšovaný stylový ráz.Postavením matrace na bok se dostanete k odklápěcímu roštu úložného prostoru. Rozměr matrace je 90 x 200 cm.
Dřevěné noční stolky vyrábíme standardně ve dvou typech a to se zásuvkou a dvířkem,nebo s nikou a dvířkem.Na přání zákazníka můžeme vyrobit i jednoduché noční stolky bez dvířek a zásuvky,pouze s poličkami.Noční stolky mohou být s panty vlevo nebo vpravo.
Úložný prostor je určen pro uskladnění lůžkovin pod postel.Šířka 160 cm umožňuje zajet pomocí koleček na dně, s úložným prostorem pod lůžko,u kterého stojí noční stolek.Na přání lze vyrobit úložný prostor do celého prostoru pod lůžkem.
Masivní dřevěná přistýlka je určena pro menší interiéry,kam se plnohodnotné lůžko nevejde,do ubytovacích zařízení pro nárazové zvýšení kapacity,pro děti jako plnohodnotné lůžko,nebo pro případ početnější návštěvy.Přistýlka je na kolečkách ,má masivní pevný rošt pro matraci 190 x 80 cm.
Zrcadla s masivním rámem mohou být zavěšena na výšku i na šířku a lze je po dohodě rozměrově upravit.
Masivní dřevěné šatní a policové skříně jsou vyrobeny z kvalitního smrkového dřeva s voskovanou nebo lakovanou povrchovou úpravou.Vnitřní prostor skříní je bez povrchové úpravy,kterou si lze přiobjednat.
Rozměry skříní jsou uvedeny včetně říms,ale na přání zákazníka můžeme upravit nábytek tak,aby šly sestavit jednotlivé skříně těsně vedle sebe přesně podle Vašich představ a tvořily tak souvislou řadu skříní,které se dají různým způsobem kombinovat.Skříně ,ve kterých jsou police, lze upravit na šatní a naopak.
Z konstrukčních důvodů se tento nábytek dodává ve smontovaném stavu,pouze trojdílná skříň č.128 je rozdělena na dvě části a to část jednodílnou č.130 a dvoudílnou č.129,které se navzájem jednoduchým způsobem sešroubují pomocí spojovacích šroubů k sobě.
Nástavec na dvoudílnou skříň č.129 vyrábíme pod katalogovým číslem 127 a na skříň se pouze položí.Nástavce na jednodílné skříně z důvodů malého zájmu zákazníků nemáme zařazený ve výrobním programu,ale není problém udělat jednodílný nástavec na zakázku.
Skříně s názvem "Junior"jsou určeny především do dětských pokojů a malých prostorů tam,kam se velká skříň nevejde.Vnitřní hloubka této skříně je 43 cm.
Nástavec na skříně Junior č..27 a č.28 vyrábíme pod katalogovým číslem 47.Nástavce se dodávají ve smontovaném stavu.
UPOZORNĚNÍ:pokud jde skříň špatně dovírat,nebo spáry dveří nejsou stejné,je to způsobeno křivou podlahou a skříň je třeba vypodložit tak, aby všechny spáry byly rovnoběžné..
Skříně jsou baleny do bublinkové folie,rohy jsou vyztuženy kartonem.
Váha dvoudílné skříně je 60 kg
Váha skříně Junior je 42 kg
Váha nástavce na skříň je 15 kg.

 
© 2009-2019 Pavel Šindelář. Všechna práva vyhrazena. Používání, kopírování a rozmnožování fotografií je povoleno POUZE s písemným souhlasem jejich autora.

Zpětné odkazy:     Dům nábytku Rokycany.     Penzion Arabela.      Autochip-chiptuning      Nábytkové kování.      .

Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky